KategorieJak prawidłowo podłączyć gniazdko elektryczne?

Jak prawidłowo podłączyć gniazdko elektryczne?

Jak prawidłowo podłączyć gniazdko elektryczne?

Jedną z najprostszych, a jednocześnie najczęstszych sytuacji, z którą będziemy mieli do czynienia w naszym domu jest kwestia wymiany bądź podłączenia gniazdka elektrycznego. Wielu ludzi, nieświadomych jak prosto wykonać taką instalację, decyduje się na wezwanie fachowca. Nie ma potrzeby jednak wydawać pieniędzy! Pokażemy Ci, jak w łatwy sposób można samemu podłączyć gniazdko elektryczne. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na zakup osprzętu, który podniesie walory naszej instalacji elektrycznej – polecamy podświetlane łączniki z serii Ospel Aria, bądź wyjątkowo atrakcyjne gniazdka z serii Hager Lumina.


Pierwszym krokiem, aby poprawnie zainstalować gniazdko elektryczne, jest zgromadzenie odpowiednich narzędzi i upewnienie się, że będziemy w stanie bezpiecznie przeprowadzać instalację. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, należy przede wszystkim wyłączyć prąd w naszym domu bądź mieszkaniu. W tym celu, wyłączamy bezpiecznik, bądź wykręcamy go, jeśli jest to starszy typ. Następnie, za pomocą próbnika napięcia, należy potwierdzić, że przez gniazdko nie przepływa energia elektryczna. Po wykonaniu tych czynności, możemy przystąpić do właściwego działania.

Jak podłączyć gniazdko elektryczne z uziemieniem?

Zadanie takiego pytania wydaje się być zasadne, wciąż bowiem możemy spotkać się z instalacjami, które nie posiadają bolca uziemiającego. Są to gniazda typu C, jednak według zaleceń, nie powinno się montować tego typu osprzętu. W związku z tym, przedstawiona będzie procedura montażu dla gniazd typu E, posiadających uziemienie.

Podłączenie gniazdka elektrycznego z puszki

Kluczową sprawą przy montażu gniazdka elektrycznego, jest umiejscowienie go w ścianie. Jeśli jest to wymiana starego gniazdka na nowe, bądź jeśli w miejscu w którym chcemy mieć gniazdo, znajduje się już puszka instalacyjna z kablami, nie powinno być problemu. Sytuacja zaczyna się komplikować, kiedy chcemy zamontować je w zupełnie nowym miejscu, gdzie takiej puszki nie ma. Aby wykonać taką instalację, będą potrzebne odpowiednie przewody oraz wspomniana puszka instalacyjna. Całość asortymentu można zamówić u nas tutaj: Osprzęt montażowy

Podpięcie przewodów w gniazdku

Jeśli udało się umieścić puszkę w ścianie, bądź jeśli bazujemy już na wcześniej istniejącej, możemy rozpocząć montaż gniazdka. Pierwszym etapem jest rozróżnienie przewodów z puszki. Są to:

- przewód neutralny, oznaczony kolorem niebieskim.

- przewód ochronny, oznaczony kolorem żółto-zielonym.

- przewód fazowy, oznaczony kolorem czarnym bądź brązowym.

Przewody te w dalszej kolejności będą podpinane pod zaciski gniazdka, zgodnie ze swoimi oznaczeniami. Aby tego dokonać, należy ściągnąć izolację z końcówek przewodów, by umożliwić ich wejście w zacisk. Do tego świetnie posłużą się różnego rodzaju ściągacze izolacji. Możemy zaproponować Państwu doskonałe rozwiązanie - szczypce do ręcznego odizolowywania marki Haupa w przystępnej cenie. Odizolowywanie należy przeprowadzać ostrożnie i usunąć tylko niezbędną ilość izolacji, by przewód mógł znaleźć się w zacisku. Po ukończonym zabiegu należy przystąpić do podpinania przewodów w odpowiednie miejsca. Jest to najważniejszy aspekt podłączenia gniazdka elektrycznego. Aby poprawnie go wykonać, należy kierować się kolorami przewodów. Odizolowane kable mocujemy wpinając w zaciski bądź dokręcając śrubki:

- Przewód neutralny (niebieski) należy podpiąć pod prawy zacisk, oznaczony jako N.

- Przewód ochronny (żółto-zielony) należy wpiąć pod górny zacisk, podłączony do bolca uziemiającego. Jest on oznaczony jako PE.

- Przewód fazowy (brązowy lub czarny) należy wpiąć pod zacisk lewy, oznaczony jako L.

Powyższy schemat odnosi się do gniazdka, na które patrzymy od frontu. W przypadku starszych instalacji, może zdarzyć się sytuacja, w której w puszce znajdować się będą wyłącznie dwa przewody. W takim przypadku, przewód fazowy podpinamy zgodnie ze schematem, natomiast przewód neutralny należy podpiąć nie tylko pod prawy zacisk, ale także połączyć go z bolcem uziemiającym za pomocą mostkowania.

Montaż gniazdka elektrycznego

Na tym etapie, gniazdko elektryczne jest już podpięte do sieci elektrycznej. Ostatnim krokiem będzie ostrożne i dokładne osadzenie go w puszce, a następnie w ścianie. Należy zwrócić uwagę, czy wszystkie śrubki są dostatecznie mocno dokręcone i czy gniazdko jest osadzone stabilnie. Końcowym elementem jest ponowne włączenie bezpieczników i powtórne sprawdzenie napięcia. W przypadku, gdy próbnik napięcia wskaże przepływ prądu w gniazdku, można uznać, że instalacja powiodła się pomyślnie. instalacja i montaż gniazdka elektrycznego nie są skomplikowanym procesem i można wykonać je własnoręcznie. Wciąż jednak należy brać pod uwagę, że nieostrożna bądź nieprzemyślana praca przy prądzie jest potencjalnie niebezpieczna. Jeśli w jakikolwiek sposób nie czujesz się na siłach, by przeprowadzić powyższą instalację – polecamy wezwać odpowiedniego fachowca.

Scroll