FOTOWOLTAIKA - dobór

Fotowoltaika jest obecnie jedną z najbardziej prężnie rozwijających się branż energii odnawialnej. Możliwość pozyskania darmowej energii z tak silnego i łatwo dostępnego źródła, jakim jest słońce, jest niesamowicie korzystna. Świadczy o tym liczba wykonanych instalacji fotowoltaicznych, co najlepiej obrazuje, jak mocno fotowoltaika rozwinęła się w naszym kraju.

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia uzyskanie czystej, darmowej energii elektrycznej. Dzięki temu, osoby posiadające taką instalację są w stanie zasilić nie tylko małe urządzenia domowe, ale także ogrzać mieszkanie czy podgrzać wodę w budynku. W związku z rosnącymi cenami prądu, a także z postępującym zanieczyszczeniem środowiska, wybór instalacji fotowoltaicznej jako źródła energii w domu jest nie tylko opłacalne finansowo, ale także bioetyczne.

Moduły

Moduły fotowoltaiczne to podstawowy element każdej instalacji fotowoltaicznej. Zbudowane z połączonych ogniw słonecznych, których zadaniem jest pobór energii słonecznej i przetworzenie go na energię elektryczną. Materiałem półprzewodnikowym w większości modułów fotowoltaicznych jest krzem, wykorzystywany w postaci płytek monokrystalicznych bądź polikrystalicznych. Zależnie od tego, mamy do czynienia z modułem polikrystalicznym bądź modułem monokrystalicznym.


Pierwszy z nich zbudowany jest z wielu fragmentów krzemu, natomiast moduł monokrystaliczny jest zbudowany z jednego plastra bryły krzemowej. Dzięki temu, uzyskuje on znacznie lepsze rezultaty pod kątem mocy i wydajności, niż polikrystaliczny odpowiednik. Z tego też powodu, wszystkie dostępne w naszym sklepie moduły są modułami monokrystalicznymi.

MODUŁY LONGi

Moduły fotowoltaiczne firmy LONGi to obecnie ścisła czołówka wśród produktów z tej kategorii. Odznaczają się wykorzystaniem najnowszych technologii, wykorzystanych przy produkcji modułów. Przykładem może być zastosowanie technologii Half-Cut, czyli dzielenia ogniw słonecznych, dzięki czemu uzyskuje się ogniwa połówkowe, a prąd roboczy zostaje podzielony na dwie części.

Skutkiem tego jest zmniejszenie strat termicznych na taśmie oraz bezpośredni wzrost mocy modułu. Przy zacienieniu, dzięki zastosowaniu technologii Half Cut, możliwa jest praca tej części modułu, która nie znajduje się w cieniu.

Warto zaznaczyć, że dzięki zastosowaniu najlepszych materiałów i zaawansowanej technologii, moduły firmy LONGi osiągają rekordowe wyniki sprawności, mocy i wydajności, nawet przy trudnych warunkach atmosferycznych. Wszystko to sprawia, że firma LONGi jest obecnie jedną z największych firm branży fotowoltaicznej a jej produkty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów.

Spośród produktów tej marki na naszym sklepie, gorąco polecamy sprawdzić moduł fotowoltaiczny LONGi LR4-60HIH-365M o mocy 365W oraz wymiarach 1755x1038x35mm. Jest to moduł monokrystaliczny, wykonany w technologii Half-Cut, co gwarantuje wysoką moc i wydajność modułu.


SPRAWDŹ MODUŁY LONGi


Longi Panel Fotowoltaiczny 365W Monokryształ Half-Cut LR4-60HIH-365M Longi Panel Fotowoltaiczny 440W Monokryształ Half-Cut LR4-62HPH-440M V2 SHARP Panel Fotowoltaiczny 320W Monokryształ Half-Cut NU-JC320B KENSOL Moduł fotowoltaiczny 320W 1665X1002X35MM KS320MFB-60
LONGi Moduł Fotowoltaiczny 365W Monokryształ Half-Cut LR4-60HIH-365M
LONGi Moduł Fotowoltaiczny 440W Monokryształ Half-Cut LR4-62HPH-440M V2
SHARP Moduł Fotowoltaiczny 320W Monokryształ Half-Cut NU-JC320B
KENSOL Moduł fotowoltaiczny 320W 1665X1002X35MM KS320MFB-60
Falowniki

Falownik, inaczej inwerter, to serce całego systemu instalacji fotowoltaicznej. Głównym jego zadaniem jest zamiana pozyskanego przez moduły prądu stałego w prąd zmienny, stosowany w normalnych instalacjach elektrycznych. W dużym skrócie, dzięki falownikowi, prąd wytworzony z energii słonecznej jest dostępny w gniazdku. Co więcej, falownik spełnia funkcję nie tylko przetwarzania napięcia, lecz także monitoringu całej instalacji i ochrony przed awariami, pełniąc rolę automatycznego rozłącznika. Stąd właśnie mówi się o falownikach, jako o centralnych punktach instalacji fotowoltaicznej i tak istotny jest dobór odpowiedniego modelu.

Możemy rozróżnić kilka rodzajów falowników dostępnych na rynku. Pierwszym z nich jest falownik sieciowy, typu on-grid - przystosowany jest do pracy z siecią elektryczną, co umożliwia oddawania nadwyżek mocy do sieci energetycznej. Drugim typem jest falownik niewspółpracujący z siecią, czyli falownik typu off-grid. W jego przypadku, nie ma możliwości podpięcia go do sieci elektrycznej, a wszelkie nadwyżki są gromadzone w specjalnych akumulatorach. Ostatnim typem są falowniki hybrydowe, łączące w sobie funkcje dwóch pozostałych.

Rozróżniamy również falowniki jednofazowe i trójfazowe. Pierwsze z nich wykorzystywane są w małych instalacjach fotowoltaicznych do 3kW, natomiast falowniki trójfazowe wykorzystywane są w przypadku mocniejszych instalacji.

FALOWNIKI HUAWEI

Falowniki marki Huawei to połączenie technologii przyszłości, olbrzymiego doświadczenia producenta oraz najwyższej staranności w wykonywaniu produktu. Wszystko to skutkuje towarem o niebywałej jakości, wyprzedzającego konkurencję o lata świetlne pod kątem oferowanych możliwości.

Wśród nowoczesnych rozwiązań, oferowanych przez markę Huawei w swoich falownikach jest między innymi unikalny system wykrywania błędów po stronie prądu stałego, oraz system zarządzania energią oparty o sztuczną inteligencję.

Dzięki szerokiemu wachlarzowi produktów, wśród których znajdują się falowniki o różnej mocy, do każdego typu instalacji fotowoltaicznej znajdzie się odpowiedni model falownika. Najwyższa jakość produktów oraz ich wszechstronność skutkują absolutną dominacją marki Huawei na rynku falowników fotowoltaicznych.

Falownik/Inwerter HUAWEI SUN 2000-17KTL-M0 3-fazowy 17kW/18,7kVA Falownik/Inwerter HUAWEI SUN 2000-10KTL-M0 3-fazowy 10kW/11kVA Falownik/Inwerter HUAWEI SUN 2000-3KTL-M0 3-fazowy 3kW/3,3kVA Falownik/Inwerter HUAWEI SUN 2000-36KTL 3-fazowy 36kW/40kVA
Falownik/Inwerter HUAWEI SUN 2000-17KTL-M0 3-fazowy 17kW/18,7kVA
Falownik/Inwerter HUAWEI SUN 2000-10KTL-M0 3-fazowy 10kW/11kVA
Falownik/Inwerter HUAWEI SUN 2000-3KTL-M0 3-fazowy 3kW/3,3kVA
Falownik/Inwerter HUAWEI SUN 2000-36KTL 3-fazowy 36kW/40kVA

Zabezpieczenia przeciwpożarowe

Instalacje fotowoltaiczne z reguły nie wpływają na ryzyko powstania pożaru i same z siebie są aparaturą bardzo bezpieczną. Nie jest to jednak zagrożenie, które można w stu procentach wykluczyć. Najbardziej istotnym czynnikiem jest poprawność montażu instalacji i to właśnie w wadliwym wykonaniu należy przede wszystkim doszukiwać się najważniejszego czynnika, które wpływa na możliwość wystąpienia pożaru. Dlatego, tak istotne jest, by wybierać sprawdzonych instalatorów, którzy zagwarantują montaż w pełni bezpiecznej i poprawnej instalacji fotowoltaicznej.


Aby zminimalizować możliwość wystąpienia pożaru, zaleca się stosowanie bezpieczników oraz wyłączników przeciwpożarowych. Istotne jest też odpowiednie zabezpieczenie kabli oraz dobór przewodów ognioodpornych. Zalecamy zapoznać się z ofertą naszego sklepu, który oferuje szereg rozwiązań, podnoszących bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych.

Przycisk przeciwpożarowy natynkowy z młotkiem 13180 ABB Przycisk przeciwpożarowy podtynkowy z młotkiem ABB 13183 Przewód hdgs 2x1,0 300/500v Automatyczny przełącznik faz, f&f pf-431
Przycisk przeciwpożarowy natynkowy z młotkiem 13180 ABB
Przycisk przeciwpożarowy podtynkowy z młotkiem ABB 13183
Przewód hdgs 2x1,0 300/500v
Automatyczny przełącznik faz, f&f pf-431

Rozdzielnice i obudowy

Każda instalacja fotowoltaiczna musi zawierać szereg zabezpieczeń modułowych. Aby mieć je gdzie umieścić, konieczne jest posiadanie odpowiedniej rozdzielnicy, a najlepiej rozdzielnicy hermetycznej, o wysokim stopniu ochrony. Zapewni ona bezpieczeństwo wszelkim modułom znajdującym się wewnątrz. Wysoki stopień ochrony uniemożliwi także dostawaniu się do środka rozdzielnicy zanieczyszczeń oraz gromadzeniu się wilgoci wewnątrz niej.

Należy zwrócić dodatkową uwagę na wymiar rozdzielnicy, by móc dopasować ją do wymagań instalacji. Kluczowym aspektem jest też obecność zamka lub innego systemu, który uniemożliwi włamanie. Aparatura dostępna w rozdzielnicy jest już kwestią indywidualną do każdej instalacji i należy ją umiejętnie dobrać, by nie spowodować szkód.

ROZDZIELNICE HERMETYCZNE ETI

W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo rozdzielnice hermetyczne marki ETI, o bardzo wysokim stopniu ochrony IP65, co skutecznie blokuje wilgoć oraz wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne. Rozdzielnice wykonane są z wysokostabilnej masy ABS, dzięki czemu uzyskują właściwości termoplastyczne. Wszystkie posiadają efektowne, przezroczyste drzwiczki, o lekko przydymionej barwie.

Rozdzielnice te odznaczają się wyjątkowym, nowoczesnym designem, a przy tym pozostają wyjątkowo łatwe w montażu. Rozdzielnice, dzięki swojej hermetycznej budowie, idealnie nadają się do montażu na zewnątrz budynków. Świetnie odnajdą się zarówno w tradycyjnej instalacji elektrycznej, jak i w instalacji fotowoltaicznej. Marka ETI jest gwarantem, że każda rozdzielnica będzie najwyższej jakości i zaspokoi wszelkie możliwe potrzeby.

Rozdzielnica natynkowa ECH-24PT-S IP65 drzwi transparentne ETI 001101067 Rozdzielnica natynkowa ECH-12PT-S IP65 drzwi transparentne ETI 001101062 Rozdzielnica natynkowa ECH-12PT-S IP65 drzwi transparentne ETI 001101062
Rozdzielnica natynkowa ECH-24PT-S IP65 drzwi transparentne ETI 001101067
Rozdzielnica natynkowa ECH-12PT-S IP65 drzwi transparentne ETI 001101062
Rozdzielnica hermetyczna IP65 ECH-8G do fotowoltaiki
Rozdzielnica natynkowa ECH-12PT-S IP65 drzwi transparentne ETI 001101062

Kable i przewody

Przewody stosowane w instalacjach fotowoltaicznych nazywane są kablami solarnymi. Służą one przede wszystkim połączeniom pomiędzy modułami fotowoltaicznymi, między panelami oraz między modułami a falownikami. Stosowane są zarówno kable jedno- jak i wielożyłowe, zależnie od zapotrzebowania. Nadają się zarówno do montażu stałego jak i ruchomego, wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Najważniejszą cechą, wyróżniającą kabel solarny powinna być zwiększona odporność na wysokie temperatury, odporność na obciążenia, przy zachowaniu elastyczności przewodu. Przewody pracują przy dużych wahaniach temperatur - materiał izolacji powinien być obojętny na tego typu wahania.

Wszystkie kable solarne dostępne w naszym sklepie spełniają wszelkie kryteria, które stawiane są przed przewodami do fotowoltaiki. Cechują się wysokimi parametrami oraz niezwykłą jakością wykonania, gwarantowaną przez największych producentów. Większość kabli jest certyfikowana przez najbardziej szanowane na rynku firmy. Kable są oczywiście odporne na działanie promieni UV, zmiany temperatur, ozon, a także posiadają zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Polecamy zapoznać się z pełną ofertą kabli solarnych w naszym sklepie

Kabel solarny bc-sun pv1-f 6mm 0,6/1kv czerwony Kabel fotowoltaiczny EM/H1Z2Z2-K-4MM2 Czarny Kabel solarny bc-sun pv1-f 4mm 0,6/1kv czerwony
Kabel solarny bc-sun pv1-f 6mm 0,6/1kv czerwony
Kabel fotowoltaiczny EM/H1Z2Z2-K-4MM2 Czarny
SOLARFLEX-X H1Z2Z2-K 1X4 QMM Czarny do instalacji fotowoltaicznych
Kabel solarny bc-sun pv1-f 4mm 0,6/1kv czerwony

Aparatura modułowa

Aby instalacje fotowoltaiczne przynosiły jak największy zysk, ważna jest inwestycja nie tylko w moduły i falowniki, lecz także w aparaturę współpracującą. Odpowiedni dobór aparatury zabezpieczającej instalację fotowoltaiczną jest gwarantem długiego i sprawnego działania całej instalacji.

Aparatura modułowa przeznaczona do instalacji fotowoltaicznej cechuje się przede wszystkim gotowością do pracy przy wysokich wartościach prądu stałego, oraz przy wysokiej temperaturze. W ofercie naszego sklepu znajdują się zarówno podstawy bezpiecznikowe i wkładki, jak i ograniczniki przepięć, rozłączniki, wyłączniki i pozostała aparatura modułowa, przeznaczona do użytku w instalacjach fotowoltaicznych.

ETI - APRATURA DLA FOTOWOLTAIKI

Jednym z głównych producentów zróżnicowanej aparatury modułowej, przeznaczonej dla fotowoltaiki, jest firma ETI. Jest ona jednym z największych producentów tego typu aparatury, a duży bagaż doświadczeń pozwala na idealne dopasowanie się do wymogów klientów. Efektem są najwyżej jakości produkty, o wysokich wartościach parametrów. Odzwierciedleniem tego może być fakt, iż firma ETI jest zwycięzcą wielu nagród, w tym dwukrotnie nagrody Gazela Biznesu, dla najbardziej rozwijającej się firmy na rynku polskim.

Nowoczesne rozwiązania, zastosowane w aparaturze sprawią, że przy wykorzystaniu komponentów marki ETI, instalacja fotowoltaiczna pozostanie w pełni bezpieczna i będzie generować znacznie wyższy przychód. Wśród oferty marki ETI znajduje się pełen przekrój asortymentu, w tym wszelkiego rodzaju wkładki topikowe i podstawy bezpiecznikowe, rozłączniki czy ograniczniki przepięć.

WKŁADKA TOPIKOWA CYLINDRYCZNA PV CH10X38 GPV 13A/1000V DC UL ETI 002625137 Podstawa bezpiecznikowa EFH 10 DC 2P ETI.002540203 Rozłącznik do fotowoltaiki PV LS25 SMA A2 ETI 004660061 Ogranicznik przepięć do systemów fotowoltaicznych ETITEC EM T12 PV 1100/6,25 Y ETI 002440580
Wkładka topikowa cylindryczna do fotowoltaiki PV CH10X38 GPV 13A/1000V DC UL ETI 002625137
Podstawa bezpiecznikowa EFH 10 DC 2P ETI.002540203
Rozłącznik do fotowoltaiki PV LS25 SMA A2 ETI 004660061
Ogranicznik przepięć do systemów fotowoltaicznych ETITEC EM T12 PV 1100/6,25 Y ETI 002440580

Narzędzia i montaż

Wykonywanie instalacji fotowoltaicznych niesie za sobą konieczność doboru odpowiednich materiałów i narzędzi. Niezbędnym jest wyposażenie się w odpowiedniego rodzaju złącza, które osadzić należy na przewodach solarnych - zależnie od potrzeb są to złącza MC4 bądź złącza MC3. Do prowadzenia profesjonalnych instalacji fotowoltaicznych i obróbki złącz przewodów, konieczne są z kolei wyspecjalizowane narzędzia, takie jak praski i zaciskarki.


Nasz sklep oferuje wybór wśród najlepszych narzędzi, gwarantujących bezpieczeństwo pracy i niezawodną obsługę, skutkującą wygodą pracy przy instalacjach i szerokim wachlarzem możliwości przy montażu odpowiednich złącz. Wszystkie produkty są najwyższej jakości, o czym świadczą pozytywne opinie klientów na ich temat.

PRASKA DO ZŁĄCZY MC4 FIRMY HAUPA

Jednym z absolutnych hitów na rynku narzędzi do fotowoltaiki jest specjalistyczna zaciskarka firmy Haupa. Praska przeznaczona jest do zaciskania końcówek stykowych złączy MC4 na kablach solarnych bez użycia siły. Dzięki temu, montaż instalacji fotowoltaicznych staje się łatwy, przyjemny, a przede wszystkim - bezpieczny.


Praska współpracuje bez zarzutów ze złączami większości producentów, gwarantując dokładne połączenie elektryczne, bez potrzeby lutowania. Wyposażona jest w trzy gniazda robocze, umożliwiające zacisk na przewodach o przekroju 2,5 / 4 / 6 mm2. Całość wykonana jest z utwardzanej stali, co gwarantuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i długą żywotność zaciskarki.


Firma Haupa, będąca jednym z największych producentów narzędzi na rynku, daje gwarancję najwyższej jakości swoich produktów oraz zadowolenia klientów. Polecamy wszystkim wskazaną praskę jak i resztę narzędzi z asortymentu firmy Haupa.

PRASKA DO ZŁĄCZY FOTOWOLTAICZNYCH MC 4 HAUPA HAUPA 211659 wtyk MC4 firmy MULTI-CONTACT // PV-KST4/6II-UR (-) GNIAZDO MC4 // PV-KBT 4/6II-UR Zestaw praska Multi do fotowoltaiki Haupa 212005
Praska do złączy fotowoltaicznych MC4 2.5 - 6.0 mm2
wtyk MC4 firmy MULTI-CONTACT // PV-KST4/6II-UR (-)
Gniazdo MC4 // PV-KBT 4/6II-UR (+)
Zestaw “praska Multi do fotowoltaiki” Haupa 212005

Kontakt

W razie jakichkolwiek pytań bądź problemów, służymy pomocą i poradą pod adresem e-mail: sklep@laseratl.com.plScroll